Budowa domu = architekt

dom, albo kupujemy gotowy projekt. Na co patrzeć przy wyborze architekta?Trzy zasadyProjekt budynku powinien zawierać w sobie trzy podstawowe cechy: trwałość, użyteczność i piękno....Te cechy pochodzą z pracy o architekturze napis

Dodane: 19-11-2015 14:08
Budowa domu = architekt Kupno domku jednorodzinnego, albo decyzja o jego budowie to niemała inwestycja, dlatego należy ją dobrze przemyśleć, żeby później niczego nie żałować. Kiedy wybór padnie na budowę: , albo kupujemy gotowy projekt. Na co patrzeć przy wyborze architekta?

Trzy zasady

Projekt budynku powinien zawierać w sobie trzy podstawowe cechy: trwałość, użyteczność i piękno....Te cechy pochodzą z pracy o architekturze napisanej przez Witruwiusza w I w. p.n.e. I te trzy zasady powinny przyświecać każdemu projektowi, każdego możliwego rodzaju budynku.

Trwałość budynku jest bardzo istotna, jednak wydaje się, że dzisiaj schodzi na dalszy plan i nie zawsze projektuje się budynek, aby stał przysłowiowe wieki.

Użyteczność budynku, zwłaszcza mieszkalnego, to chyba najważniejsza z tych trzech cech. Dom ma być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu.


Początek ekologicznego budownictwa

Pionierami we wprowadzaniu w do architektury zrównoważonego rozwoju byli w roku 1970 Ian McHarg w USA oraz Brenda i Robert Vale w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Od tamtego czasu odnotowano przyspieszony wzrost liczby budynków, które spełniają lub zmierzają do spełniania zasad ekologicznego budowania. Obecnie oczekuje się, że architekci będą budowali zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, przykładem takiego budownictwa jest Dynamic Tower, który będzie zasilany przez turbiny wiatrowe i panele słoneczne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura


Projekt a rzeczywistość

Wizualnie dobry i ładny projekt budynku nie zawsze jest funkcjonalny, a z pozoru dobry rozkład pomieszczeń może w rzeczywistości przysporzyć wielu problemów w użytkowaniu budynku. Dlatego wybierając projekt przyszłego domu warto porządnie się zastanowić i skupić na cechach projektu, które nas nie przekonują i je zmienić.

Możne też konsultować się z kilkoma biurami architektonicznymi i zdecydować, które biuro wg nas oferuje najlepszą cenę w stosunku do jakości projektów i ich ewentualnych zmian i poprawek. Warto też zwrócić uwagę na energooszczędność domu, ale o tym później.© 2019 http://doradztwoprawneadwokat.waw.pl/