Po co magazynować wodę?

runkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenieni

Po co magazynować wodę? Jak oszczędzać na wodzie do ogrodu?
Zobacz nasz poradnik

Warto wiedzieć

zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Problem unieszkodliwiania ścieków odprowadzanych z domów regulowany jest rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984)1. Zgodnie z § 11 ust. 5 rozporządzenia, ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego mogą zostać odprowadzone do ziemi w granicach gruntu będącego własnością wprowadzającego, przy zachowaniu następujących warunków:

ilość ścieków nie przekracza 5 m?/dobę,
BZT5 ścieków jest zredukowane o co najmniej 20% a zawartość zawiesin ogólnych o 50% w wyniku wstępnego oczyszczenia,
miejsce wprowadzania ścieków oddziela od poziomu wodonośnego warstwa gruntu miąższości co najmniej 1,5 metra.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


Państwowe zbiorniki na wodę deszczową

Zdarza się, że w krajach, które przez wiele miesięcy borykały się z suszą i brakiem wody, nagle dochodzi do tak intensywnych opadów, że grożą one powstaniem powodzi i zalaniem dużej części kraju. Dlatego władze państwowe starają się podjąć czynności mogące zapobiec powstawaniu powodzi. Starają się pogłębiać zbiorniki wodne i przeprowadzają drenaż dużych powierzchni ziemi, aby woda mogła w nią wsiąkać. Jednocześnie starają się dobrze wykorzystywać powstały nadmiar wody deszczowej przewidując, że po intensywnych opadach znowu nastąpią wielomiesięczne susze. Dlatego wystawiają państwowe zbiorniki na wodę deszczową, które są pilnowane, a woda w takich zbiornikach może być przechowywana przez kilka miesięcy i rozdzielana wokół okolicznych mieszkańców.


Samodzielne oczyszczanie wody

Przydomowe oczyszczalnie wody to dobry pomysł w przypadku każdego, kto jest właścicielem własnego domu i ma działkę, na której można zaaranżować taki projekt. Jest to świetne rozwiązanie, by zaoszczędzić na rachunkach za wodę, ale przede wszystkim wsparcie dla działań ekologicznych, mających na celu dbanie o zasoby wodne na świecie. Wody z roku na rok jest coraz mniej i jest to spowodowane zmianami klimatu, częstymi suszami, ale także działaniem człowieka. Jeśli postępowanie ludzi się nie zmieni, wody może wkrótce zabraknąć, a tego przecież nie chciałby nikt. Zamiast więc marnować ją niepotrzebnie, lepiej zainwestować w oczyszczalnie i wykorzystywać ją ponownie do wielu rzeczy. W ten sposób przyczynimy się do oszczędzania wody.



© 2019 http://doradztwoprawneadwokat.waw.pl/