Ogólnie o szkodnikach

ażeniom. Odkażanie dotyczy przede wszystkim środowiska zewnętrznego a jeżeli chodzi o ciało, jego zewnętrznej warstwy, jakim jest skóra. Odkażanie nie dotyczy wnętrza a tym bardziej jam ciała. Wyróżniamy odkażanie zapobiegawcze or

Ogólnie o szkodnikach

Jak odkażać?

Odkażanie (dezynfekcja) to nic innego jak niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych za pomocą środków fizycznych i chemicznych w celu wyeliminowania i zapobieganiu zakażeniom. Odkażanie dotyczy przede wszystkim środowiska zewnętrznego a jeżeli chodzi o ciało, jego zewnętrznej warstwy, jakim jest skóra. Odkażanie nie dotyczy wnętrza a tym bardziej jam ciała. Wyróżniamy odkażanie zapobiegawcze oraz ogniskowe. Odkażanie zapobiegające dotyczy tych elementów środowiska, jakie są narażone na zagrożenia zakażeniem. Odkażanie ogniskowe jest wykonywane, jako bieżące i końcowe. Odkażanie ogniskowe podejmowane jest w bieżącym miejscu, stykającym się bezpośrednio z zakażeniem. Odkażanie końcowe jest wykonywane w całym pomieszczeniu gdzie znajdowało się źródło zakażenia. Do odkażania środkami fizycznymi zaliczamy: działanie wysoka temperatura, bezpośrednie napromieniowanie promieniami słonecznymi, czyszczenie mechaniczne, wysuszanie. W odkażaniu wykorzystuje się także środki chemiczne. Używając środków chemicznych trzeba zachować szczególne środki ostrożności i stosować się do zaleceń producenta.


Dezynsekcja domowa

Szpital musi pozostawać miejscem sterylnym. Dlatego, jeżeli pacjenci lub personel szpitala zauważą gdzieś robaki, nawet najdrobniejsze, to obowiązkowo przeprowadzona zostanie dezynsekcja. Może ona nawet spowodować zamknięcie części lub całego oddziału szpitalnego. Także dyrekcja szkoły jest zobowiązana do tego, żeby dzieci przebywały w czystych, prawie sterylnych pomieszczeniach. Dlatego, jeżeli pojawi się w szkole jakieś robactwo, a dezynsekcja przeprowadzana przez pracowników szkoły nie okaże się skuteczna, to trzeba będzie zamówić usługi firmy dezynsekcyjnej. Inaczej jest w warunkach domowych, gdzie gospodynie nawet przez kilka miesięcy starają się zwalczyć domowe robactwo, ale one także muszą czasami zdecydować się na przeprowadzenie poważniejszej dezynsekcji.


Uznanie dezynsekcji za udaną

Obecnie zdarzają się sytuacje, że robactwo zaczyna się pojawiać również w blokach mieszkalnych. Spowodowane jest to namnażaniem się robactwa w czasie upalnych dni i faktem, że przy wielu blokach położone są także niewielkie ogródki. Przyczyną pojawienia się robactwa jest także zły stan budynku i jego zawilgocenie. Kiedy w bloku pojawia się większa ilość robactwa, to wówczas z miejsca przeprowadzona zostaje jego dezynsekcja połączona z inspekcją przeprowadzaną w każdym mieszkaniu. Dezynsekcję można uznać za udaną, jeżeli robaki po jej przeprowadzeniu przestaną się pojawiać. Większość mieszkańców na czas dezynsekcji musi opuścić budynek i przenoszą się do sąsiadów lub rodziny. Inni mogą w nim pozostać, ale muszą stosować się do poleceń firmy dezynsekcyjnej.



© 2019 http://doradztwoprawneadwokat.waw.pl/