O językach - kilka faktów

lologów polskich, jak i dla badaczy...zajmujących się językami słowiańskimi, jest związek historyczny naszego ojczystego języka z czeskim. Co może się wydać interesujące dla laika, że we wczesnym średniowieczu języki te niewiel

Dodane: 11-05-2015 11:05
O językach - kilka faktów Warto znać język angielski! Jeśli jesteś zainteresowany kursem języka obcego, to sprawdź

Historia języka polskiego

Interesującym tematem dla badaczy języka - zarówno dla filologów polskich, jak i dla badaczy...zajmujących się językami słowiańskimi, jest związek historyczny naszego ojczystego języka z czeskim. Co może się wydać interesujące dla laika, że we wczesnym średniowieczu języki te niewiele się różniły. Jednak rozwój kulturowy Czech w owej epoce, był znacznie szybszy, niż u nas. Wczesne kontakty z chrześcijaństwem zachodnim otwarły Czechom nowe możliwości. Zresztą, wystarczy przejść się po Pradzie, w której znajdziemy sporo średniowiecznych zabytków.


Definicja grupy językowej

Grupa językowa ? jednostka używana w genetycznej klasyfikacji języków naturalnych. Określa grupę języków w obrębie podrodziny językowej i może dzielić się na podgrupy (zespoły) językowe.

Pojęcie grupy językowej może mieć różny zakres w zależności od przyjętej klasyfikacji. Na przykład języki słowiańskie zazwyczaj klasyfikuje się jako grupę języków w obrębie podrodziny języków bałtosłowiańskich, jednak mogą być one również określane mianem rodziny językowej ? wówczas pojęcie grupy językowej ma węższy zakres.

Języki zaliczane do jednej grupy językowej, podobnie jak w przypadku podrodziny językowej, wywodzą się od wspólnego prajęzyka pośredniego.


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_j%C4%99zykowa


Zanim zapiszesz się na kurs

Jeśli jesteśmy zdecydowani rozpocząć kurs języka obcego, zdecydujmy się na metodę szkoleniową, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Nie zamierzam wspominać o różnych technikach zapamietywania. Obecnie coraz większą popularność zdobywają kursy językowe on-line. To jednak może się nie sprawdzić, jeżeli nie potrafimy się zmobilozować do nauki samodzielnie - kontakt z lektorem motywuje! Istotny jest też native-speaker. Dzięki temu będziemy mogli przetestować nasze umiejętności językowe i komunikacyjne.


Grupy językowe, a nauka danego języka

Napiszę teraz parę słów o grupach językowych. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu nauki języka obcego. Języki nie powstawały w izolacji - w zależności od czynników historycznych, geograficznych i antropologicznych, wpływały na siebie. Zdarza się, że dana grupa językowa wywodzi się od jednego języka, którym obecnie nikt się już nie posługuje. Takim przykładem jest łacina, która dała początek paru współczesnym językom - włoskiemu, rumuńskiemu, hiszpańskiemu i paru innym.© 2019 http://doradztwoprawneadwokat.waw.pl/